Eğitimin Özellikleri


Eğitimin Özellikleri

Fakültemizin öğretim süresi dört yıl olup, eğitim dili Türkçe’dir. Örgün öğretim yapılan fakültemizde ikinci öğretim bulunmamaktadır. Fakültemizin kuruluşundan 1999 yılına kadar eğitimi klasik hemşirelik müfredatlarının bir örneği olarak uygulanmıştır. Öğrencilerin öğrenme sürecine aktif katılımlarını artırmak amacıyla eğitim yöntemi olarak, 1999 yılında Probleme Dayalı Öğrenme (PBL) yöntemine geçilmiştir. Fakültemizin öğrenci sayıları hızla artmaktadır. 2014-2015 öğretim yılında İngilizce hazırlık sınıfı zorunlu olmaktan çıkmıştır. Bu nedenle birinci sınıf öğrenci sayısı iki sınıfın birleşmesiyle 550 kişiye ulaşmıştır. Toplam öğrenci sayısının 1275 kişiye ulaşmasıyla PDÖ yöntemi uygulanamaz olmuştur. Bu nedenle, 2015-2016 öğretim yılından itibaren yeni yeni bir eğitim öğretim programı hazırlanmıştır.  Bu program klasik bir program olup eğitim yöntemi olarak aktif eğitim yöntemlerinin kullanılmasına karar verilmiştir. 2015-2016 öğretim yılından itibaren aktif eğitim yöntemlerinin kullanıldığı klasik sistem eğitim programı ile eğitim sürdürülmektedir.

Fakültemiz dokuz anabilim dalı ile lisans, yüksek lisans ve sekiz anabilim dalında doktora programlarında eğitimini sürdürmektedir. Lisans programı, öğrencilerin bütüncül bakış açısı, eleştirel düşünme, etkili iletişim kurma ve öğrenmeyi öğrenme becerilerini geliştirecek şekilde hazırlanmıştır. Ayrıca eğitim programı içerisinde, klinik uygulama alanında öğrenmeyi kolaylaştırmak ve geliştirmek amacıyla vaka örnekleri yer almaktadır. Klinik uygulamaya temelli eğitim, öğrencilerin çeşitli sağlık kuruluşlarında bilgi ve deneyimi kazandırmaktadır. Öğretim elemanları klinik uygulamada öğrencilere mentorlük yaparak nitelikli bir klinik eğitim sağlamaktadır. Klinik uygulamalar çok nitelikli olan üniversitemiz hastanesinde ve İzmir ilinin çeşitli hastanelerinde yürütülmektedir. Ayrıca toplum sağlığı uygulaması için çok farklı kurumlar kullanılmaktadır.

Eğitim Ayrıcalıkları ve Olanakları

Dokuz Eylül Hemşirelik Fakültesi teorik, klinik öncesi beceri labotatuarları ve klinik eğitimi ile fark yaratan, alanında lider bir hemşirelik fakültesidir.  Uygulamalı eğitim verilen hemşirelik fakültemizde, teorik derslerde de alanında uzman ve yetkin öğretim elemanlarından eğitim almaktadır. Laboratuvarlarda öğrenciler küçük grup çalışmaları yaparak mesleğin gereği olan her türlü uygulamayı yapma fırsatı bulmaktadırlar. Ayrıca çok iyi donanıma sahip olan mesleksel beceri laboratuvarları öğrencileri klinik uygulamaya çok iyi biçimde hazırlamaktadır.

Fakülte Yerleşkesi

Dokuz Eylül Üniversitesinin İnciraltı’ndaki sağlık sanat kampüsünde yer almaktadır. Kuruluşunun başlangıcında, sağlık kampüsü içindeki barakalarda eğitime başlayan yüksekokulumuz 13.02.2006 tarihinde Dokuz Eylül Üniversite Hastanesinin batı kesiminde yeni yapılan modern binasına taşınmıştır.

Yerleşke, İzmir’in merkezi olan Konak ilçe merkezine yaklaşık 15 km mesafededir. Yerleşkenin ön tarafından Balçova dağları, arka tarafından İnciraltı ve İzmir körfezi yer almaktadır. Yerleşkenin karşısında Balçova belediyesinin teleferik tesislerinden eşsiz İzmir manzarasını görmek mümkündür.

Kampüsün yürüme mesafesiyle beş dakika uzaklıkta Balçova Belediyesinin Aquapark, termal tesisleri ve spor tesisleri de bulunmaktadır. Yerleşkenin İnciraltı’na bakan kısmın ise çiçek seraları ve mandalina ağaçlarıyla güzel bir görünüme sahiptir. Yerleşkenin yakın mesafelerinde pek çok alışveriş merkezi bulunmaktadır. Buralarda her türlü giyim, yiyecek, sinema ve eğlence hizmetleri bulunmaktadır.

Yerleşke içinde 1001 yataklı üniversite uygulama ve araştırma hastanesi, Hemşirelik Fakültesi, Tıp Fakültesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokulu, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu, kütüphane ve sosyal gereksinimlere yönelik alanlar bulunmaktadır. Fakültemizin bulunduğu kampüste kantin ve kafeterya, spor tesisi, yüzme havuzu, fitness merkezi bulunmaktadır. İnciraltı sağlık yerleşkesinde bir öğrenci yemekhanesi bulunmaktadır. Öğrenciler buradan haftalık yemek fişleri alarak yararlanabilmektedirler Yerleşkede öğrencilerin yararlanabileceği kampüs dışında kafeteryalar da bulunmaktadır.

Öğrencilerimiz yerleşkenin ortak kütüphanesinden de faydalanmaktadırlar. Fakültemizde bilgisayar salonu bulunmaktadır. Ayrıca öğrenciler, yerleşkeye ait bilgisayar laboratuarından da yararlanabilmektedirler.

Öğrenci hareketliliği

Öğrencilerimiz, fakültemizin anlaşmalı olduğu ülkelerdeki okullarda değişim programları ile gidebilmektedir. Bu ülkelerden başlıcaları Almanya, Finlandiya, Danimarka, İspanya, Hollanda, Belçika, İtalya, İsveç ve Macaristan’dır.


Font Boyutunu Değiştir
Kontrast